Loading ..
معرفی شهر تفلیس گرجستان / دانستنی های قبل از سفر


معرفی شهر تفلیس گرجستان / دانستنی های قبل از سفر

تفلیس ، پایتخت باستانی و باشکوه گرجستان است که در دو طرف رود کُر وسعت یافته و از سه طرف با کوه هایی احاطه شده است.
افسانه ها یک صدا در مورد تفلیس داستانی را روایت می کنند: در اوایل قرن پنج ، شاه واختانگ اول در میان جنگلی انبوه و سر به فلک کشیده به همراه شاهین خود مشغول شکار بود. شاهین قرقاولی را دید و چندین بار به او حمله کرد. پس از چندی هر دو پرنده سقوط کردند. همراهان پادشاه به دنبال شاهین سلطنتی رفتند و پرندگان را در چشمه های آب داغ کوهستان یافتند که هر دو جان خو را از دست داده بودند. پادشاه از آب گرم چشمه ها و بخار آن ها تحت تأثیر قرار گرفت ، به گونه ای که تصمیم گرفت درختان جنگل را قطع کند و در این مکان شهری بنا کند و بدین گونه شهر تفلیس پا به عرصه زندگی گذاشت.
امروزه تفلیس یکی از مکان های مورد پسند گردشگران ایرانی است ، به خصوص پس از آن که در ترکیه و استانبول درگیری هایی پیش آمد.
کارناوال برای آشنایی شما عزیزان ، در طی مطلب پیش رو تمام دانستنی های لازم شهر تفلیس را بیان کرده تا پیش از سفر به این شهر ، از اطلاعات کاربردی آن آگاه باشید. در آینده ای نزدیک نیز مفصل به معرفی تمام جاذبه های این شهر خواهیم پرداخت. در حال حاضر می توانید با بازارهای شهر تفلیس آشنا شوید و دیگر اطلاعات را در راهنمای جامع سفر به تفلیس بخوانید.
همچنین در لینک زیر به صورت کامل به بررسی انواع هزینه های احتمالی و ممکن در طی سفر به تفلیس می پردازدیم. از آن جمله می توان به هزینه های سفر شخصی و یا با تور اشاره کرد. همچنین از جمله هزینه هایی که در سفر شخصی لازم است بدانید ، هزینه رفت و آمد درون شهری ، هزینه خورد و خوراک ، هزینه اقامت ، خرید سوغاتی و هزینه های مکالمه است که همگی به صورت دقیق ذکر شده اند.
تاریخچه شهر تفلیس:
نام پایتخت گرجستان به زبان گرجی «تبلیس» است که از کلمه «تیبلی» گرجی گرفته شده و در این زبان به معنای گرم است. از آن جا که ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه های کوه تابوری در نزدیکی شهر وجود دارد ، این نام را برای شهر باستانی برگزیدند. جالب آن که روزانه ۳ میلیون لیتر آب از دل زمین آن جا می جوشد. خوب است بدانید که «تفلیس» صورت پارسی نام شهر است که توسط روس ها و ارمنی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
گرچه تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط یکی از امپراتورهای ایبری ساخته شد ، اما باستان شناسان شواهدی پیدا کردند که نشان از وجود تمدن و آدم های باستانی در هزاره چهارم پیش از میلاد در این منطقه دارد. سال ها بعد در قرن چهارم ، ابتدا قلعه ای در این مکان ساخته شد و صد سال بعد نیز تفلیس به وجود آمد.
شهر تفلیس از آن زمان به بعد حاکمانی با نژادهای مختلف را به چشم خود دید. در قرن هشتم اعراب به این منطقه دست یافتند و امارات تفلیس را پایه گذاری کردند. حکومت عربی سیستم قضاوت رسمی و جدیدتری را برای منطقه گرجستان به ارمغان آورد. حکومت مسلمانان در این دوره ، تأثیر به سزایی در پیشرفت فرهنگی مردمان نیز داشت. با آن که تنها برخی از گرجی ها به اسلام گرویدند ، تفلیس به شهری با حداکثر تعداد مسلمان ها بدل شد. حکومت مسلمانان و اعراب بر این منطقه تا نیمه دوم قرن یازدهم ادامه یافت. ابتدا تفلیس به دست سلجوقیان افتاد و بعد پس از جنگی سهمگین میان پادشاه گرجستان و سلجوقیان ، گرجی ها پیروز شدند و پادشاه پایتخت را از کویتاسی به شهر تفلیس منتقل کرد. در طی این دوره تفلیس یکی از دوران اوج شکوفایی اقتصادی و ساختار اجتماعی خود را تجربه کرد. اما این شکوه قرنی هم طول نکشید و در اواسط قرن سیزدهم و پس از شکست و ویرانی قابل توجهی به زیر سلطنت مغول ها کشیده شد. در این زمان نیز تفلیس از لحاظ سیاسی و فرهنگی ، بسیار تحت تأثیر حکومت مغول ها قرار گرفت.
در اواسط قرن چهاردهم مغول ها از شهر تفلیس و منطقه گرجستان اخراج شدند اما تا مدت ها تفلیس در میان حاکمان مختلف رد و بدل شد. ابتدا تیمور لنگ به تفلیس دست برد ، سپس جهان شاه ایرانی و بعد اوزون حسن ترکی بر این منطقه حاکم شدند. در دوران صفویه و در زمان نادرشاه ، گرجستان و تفلیس در دست حاکمان ایرانی بود. قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم ، تفلیس تحت حکومت روسیه قرار گرفت. در اوایل قرن بیستم مدت کوتاهی استقلال یافت اما پس از مدتی دوباره زیر سلطه شوروی رفت. در نهایت در سال ۱۹۹۲ گرجستان توانست استقلال خود را بازیابد.

چرا تفلیس؟
- تفلیس مهم ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان است.
- بخشی از زیبایی های گرجستان را در تفلیس کشف خواهید کرد.
- تفلیس شهری با مردمانی فاقد تعصبات دینی است به طوری که کلیسا و مسجد و کلیسا را در کنار هم خواهید دید.
- میهمان نوازی و خون گرمی مردمان گرجی شما را غافلگیر می کند.
- شهری با تلفیقی از تاریخ و مدرنیزه پیش روی شماست.
شهر تفلیس را بیش تر بشناسید:
همان طور که می دانید شهر تفلیس بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان می باشد که در کناره رود کُر قرار دارد. با این حال ، شهر چندان بزرگی نیست و وسعت آن ۶۹۷۰۰ متر مربع می باشد. تفلیس را پادشاه امپراتوری باستانی ایبری در قرن پنجم میلادی بنا کرد. از آن زمان تا به حال ، تفلیس در اغلب اوقات به عنوان پایتخت پادشاهان مختلف و بعدها جمهوری گرجستان شناخته می شد. در طی سال های ۱۸۰۱ تا ۱۹۱۷ و به هنگامی که گرجستان تحت فرمان روایی روسیه قرار داشت ، تفلیس به عنوان مقر نایب السلطنه امپراتوری شناخته می شد که بر کل منطقه قفقاز تسلط داشت. شهر تفلیس از لحاظ جغرافیایی در قاره آسیا قرار دارد ، اما مواردی چون دین مسیحیت این کشور و قرار داشتن در حکومت شوروی باعث شده تا گرجی ها خود را متعلق به کشوری اروپایی بدانند. همچنین شرکت گرجستان در رویدادهای سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی اتحادیه اروپا ، این مسئله را روشن تر می کند.
از آن جا که تفلیس در میان دو قاره آسیا و اروپا واقع و درست در تقاطع راه های مهم تجاری تاریخی قرار داشته ، همواره در طی تاریخ مورد طمع و رقابت امپراتوری های مختلف واقع می شد. امروزه اما موقعیت جغرافیایی شهر تفلیس ، جایگاه شهر را به عنوان مسیر استراتژیک و مهمی برای انرژی جهانی و تبادلات تجاری تضمین می کند. شمایل تصویری تاریخ تفلیس را در معماری شهر می توان جستجو کرد. سازه های تفلیس ترکیبی از معماری قرون وسطایی ، کلاسیک ، آسیای میانه ، هنر نو ، استالینیستی و ساختمان های مدرن و جدید است.
از جمله جاذبه های گردشگری تفلیس می توان به کلیسای جامع تثلیث تفلیس | نگین ارتدوکس ها در گرجستان و سیونی ، میدان آزادی کلاسیک ، خیابان روستاولی ، قلعه باستانی ناریکالا ، آمفی تئاتر باستانی و موزه ملی گرجستان اشاره کرد. همچنین این شهر آب و هوایی مطبوع و فضایی سرسبز دارد. در آینده ای نزدیک با جزئیات بیش تر این جاذبه ها آشنا خواهید شد.
از مردمان شهر تفلیس بدانید:
از دیرباز تا کنون تفلیس خانه ی مردمی از نژادها ، فرهنگ ها و عقاید مذهبی گوناگون بوده است ، به گونه ای که بیش از ۱۰۰ نژاد در این منطقه زندگی می کردند. ۸۹% مردمان این منطقه از نژاد گرجی بوده و باقی مردم از نژادهای ارمنی ، روسی و آذری می باشند.
بیش از ۹۵% از شهروندان تفلیس مسیحی ، ۴% مسلمان و ۲% هم یهودی می باشند. یکی از ویژگی های قابل توجه و معروف تفلیس ، تحمل بالای مذهبی ست. چرا که افراد با دین و مذهب های گوناگون در صلح و صفا در کار یک دیگر زندگی می کنند و شما در سطح شهر ، مکان هایی چون مسجد ، کنیسه و انواع کلیساهای شرقی را در کنار یک دیگر خواهید دید.
دانستنی های مهم درباره تفلیس:
از جمله نکاتی که دانستنشان پیش از سفر به شهر تفلیس جالب است ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
زبان مردم تفلیس: گرجی
پول رایج در تفلیس: لاری گرجی ، هر ۱ لاری حدودا ۱۳۳۷ تومان است.
اختلاف ساعت با ایران: ۳۰ دقیقه از ایران جلوتر است.
جمعیت تفلیس: آخرین بار در سال ۲۰۱۱ سرشماری شده و میزان جمعیت این شهر ۱. ۱۷۳ میلیون نفر می باشد.
موقعیت اقتصادی: تفلیس مرکز تجاری کشور گرجستان است و از وضعیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است. منابع درآمد این شهر مواردی چون: صنعت ، کشاورزی و گردشگری است.
سوغات شهر: کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) ، چاقوهای دست ساز ، پاپاکی : نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف.
وضعیت بهداشت: از جمله مکان هایی با تجهیزات پزشکی استاندارد و دکترهای انگلیسی زبان می توان به CITO ، IMSS و MediClub Georgia اشاره کرد. داروخانه های بسیاری در سطح شهر دیده می شود که اغلب با عنوان «Apotheka» تابلو دارند. یکی از داروخانه های زنجیره ای و ۲۴ ساعته شهر تفلیس Aversi می باشد که بیش از ۱۰۰ شعبه در شهر تفلیس دارد. استفاده از بیمه مسارفتی برای همه مسافران توصیه می شود. همچنین خوب است برخی از داروهای لازم را همراه خود ببرید ، اما حتما پیش از سفر قانونی بودن ورود دارو ها را کنترل کنید.
آب و غذا: در برخی منابع گفته شده که آب شهر تفلیس سالم نیست در حالی تجربه مسافران و گردشگرانی از نقاط مختلف دنیا که به مدت طولانی در این شهر بوده اند ، خلاف این گفته است و مشکلی در سلامت ایشان ایجاد نشده است. در هر حال اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید ، بهتر است ریسک نکیند و از آب جوشیده و معدنی استفاده کنید. آب جوشیده در بسیاری از مکان ها در دسترس است. شیر و لبنیات این شهر پاستوریزه و سالم اند. تنها از گوشت ، ماهی و سبزیجاتی استفاده کنید که به خوبی پخته شده باشد و حتما پوست میوه ها را پیش از خوردن بگیرید.
دیگر خطرات: باید نسبت به هپاتیت B واکسینه باشید. در شهر تفلیس امکان ابتلا به بیماری هاری وجود دارد. در صورتی که توسط سگی گاز گرفته شدید ، بلافاصله دنبال درمان باشید. علاوه بر این اگر قصد دارید بیش از یک ماه در تفلیس بمانید ، احتیاج به ارائه کارت عدم ابتلا به HIV دارید. در صورتی که این کارت را ندارید ، مدارک و اسناد لازم را داشته باشید تا بتوانید به هنگام ورود آزمایش HIV بدهید.
وضعیت ادامه تحصیل: به طور کلی در تفلیس ۱۷ مجموعه آمورش عالی و دانشگاه وجود دارد. چندین دانشگاه معروف پزشکی در تفلیس وجود دارد که در آن میان و در حال حاضر بزرگ ترین و بهترین دانشگاه پزشکی قفقاز با نام (TSMU) نیز در این شهر است. از دیگر دانشگاه های قابل توجه و معتبر تفلیس می توان به TSU (قدیمی ترین دانشگاه منطقه قفقاز) و GTS (بزرگ ترین دانشگاه فنی گرجستان) اشاره کرد. بزرگ ترین دانشگاه خصوصی گرجستان ، «دانشگاه گرجستان» نام دارد که بیش از ۳۵۰۰ دانشجو بین المللی و محلی دارد. علاوه بر تمام موارد ، چندین دانشگاه فارسی زبان نیز در شهر تفلیس وجود دارد که از آن جمله می توان به دانشگاه دولتی تفلیس ، انستیتو آسیا و آفریقا ، دانشگاه تربیت معلم تفلیس ، دانشکده ادبیات دانشگاه دولتی کوتایئسی و انستیتو نسخ خطی اشاره کرد. برای تحصیل در تفلیس می توانید اقامت تحصیلی داشته باشید که برای آن کارتی یک ساله صادر می شود و در صورت تقاضا تمدید می شود.
جشنوراه های شهر تفلیس:
سالانه در شهر تفلیس چندین جشنواره و فستیوال برگزار می شود که از آن جمله می توان به: جشنواره هولی یا رنگ در بهار ، جشنواره بستنی در ۱۷ جولای (۲۶ تیر) ، جشنواره گل در ۲۶ می و روز استقلال گرجستان (۵ خرداد) ، جشنواره پنیر تفلیس در اکتبر هر سال (ماه مهر و آبان) ، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس در ماه اکتبر (ماه مهر و آبان) ، جشنواره بین المللی فیلم تفلیس در ماه اکتبر (ماه مهر و آبان) ، جشنواره موسیقی اپن ایر تفلیس در ماه جولای (نیمه دوم تیر و نیمه اول مرداد) ، فستیوال ارتدکس گرجستان ، جشنواره غذا سوپرا و جشنواره موسیقی جاز تفلیس اشاره کرد.
تعطیلات رسمی تفلیس و گرجستان: بسیاری از مغازه ها ، بانک ها ، مراکز تجاری و دیگر خدمات شهر تفلیس به هنگام تعطیلات رسمی بسته اند ، بنابراین دانستن زمان دقیق تعطیلات رسمی ، بسیار کارآمد است. تعطیلات رسمی گرجستان عبارت اند از:
به درخواست شما کاربران ، معادل ایرانی تاریخ های میلادی آورده شده اند ، البته توجه داشته باشید که به دلیل وجود سال های کبیسه ، تقارن این تاریخ ها همیشگی نیست و گاهی روزهای میلادی مورد نظر با تقویم شمسی یک روز ، فاصله دارند.
ژانویه: علاوه بر نخستین روز سال نو ، روزهای ۲ ، ۷ ، ۱۴ ، ۱۹ و ۲۷ نیز تعطیل است. (در حد فاصل نیمه دوم دی و نیمه اول بهمن)
۸ فوریه (۲۰ بهمن): روز سنت دیوید
مارچ: روزهای سوم و هشتم که به ترتیب روز مادر و روز بین المللی زن است. (۱۳ و ۱۸ اسفند)
۹ آپریل (۲۰ فروردین): روز پیروزی
می: روز های ۹ ، ۱۲ و ۲۶ (روزهای ۱۹ و ۲۲ اردیبهشت و ۵ خرداد)
۲۸ آگوست: روز سنت مریم (۶ شهریور)
۱۴ اکتبر: فستیوال ارتدکس گرجستان (۲۲ مهر)
۲۳ نوامبر: روز سنت جرج (۲ آذر)
در سفر به تفلیس بدانید
نکاتی کارآمد و ریز هستند که اغلب به هنگام سفر به شهری از یاد مسافران می روند. از آن جمله می توان به شماره تلفن های ضروری و عبارات کاربردی اشاره کرد. خوب است در هنگام سفر به تفلیس این اطلاعات را داشته باشید.
شماره ضروری:
کد شماره گیری کشور ۹۹۵+
کد شهر ۳۲
پلیس ۰۲۲
آمبولانس ۰۳۳
آتش نشانی ۰۱۱
راهنمای فرودگاه ۴۱ ۰۳ ۲۳۱
ایستگاه راه آهن تفلیس ۱ ۱۳۳
همان طور که گفته شد ، مردمان تفلیس به زبان رسمی گرجی سخن می گویند. دانستن این کلمات و عبارات گرجی به هنگام سفر حتما به کار شما خواهد آمد.

آب و هوای شهر تفلیس:
شهر تفلیس در منطقه ی نیمکره شمالی ، جنوب منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز قرار دارد. از آن جا که اقلیم نیمه گرم سیری و مرطوب دارد ، در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را در تفلیس می بینیم. اغلب اوقات سال بارندگی قابل توجهی در تفلیس و دیگر مناطق گرجستان وجود دارد به گونه ای که دورهای طولانی خشک و کم بارش در این کشور وجود ندارد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهار فصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. هر چند در تمام طول سال می توان به تفلیس سفر کرد ، ولی برخی از اوقات سال بهتر از باقی اوقات است.
گرم ترین اوقات سال (تابستان): در طی ماه های تیر و مرداد ، گرم ترین اوقات سال را شاهد خواهیم بود. با این حال اغلب اوقات بالاترین دمای روزانه در حول و حوش ۲۸ تا ۳۲ می باشد. دمای شب ها در این سه ماه تا ۱۵ درجه سانتیگراد پایین می آید. در آخرین ماه تابستان بارش باران بسیار کم است و اغلب اوقات خشک باقی می ماند.
سردترین اوقات سال (زمستان): به طور متوسط ، ماه های دسمابر و ژانویه سردترین اوقات سال در شهر تفلیس محسوب می شوند. به گونه ای که بیش ترین دمای روزانه در طی این دو ماه حداکثر تا ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد و دما در طی شب تا منفی ۱ درجه سانتیگراد نیز پایین می آید. گاهی اوقات نیز دما در طی شب به قدری پایین می اید که آب ها یخ می زنند که البته خیلی معمول نیست.
بارانی ترین اوقات (بهار): حداکثر میزان باراش باران در طی ماه های آپریل تا ژوئن در گرجتان رخ می دهد.
بهترین فصل سفر: از آن جا که تابستان های تفلیس گرم تر از اوقات دیگر سال و زمستان ها سردتر از دیگر روز هاست ، بهار و پاییز اوقات مناسبی برای سفر به تفلیس محسوب می شوند. در طی این دو فصل هوا معتدل است و بارندگی دلپذیری در جریان است.
به هر روی انتخاب بهترین فصل سفر کمی دشوار است ، چرا که گرم ترین روزهای تابستانی تفلیس ، بسیار با آب و هوای گرم تابستانی ایران متفاوت است. بنابراین زمان مناسب سفر به سلیقه شما بر می گردد و چه بسا که در رزهای سرد زمستانی نیز اوقات خوشی را در تفلیس تجربه کنید.
فرودگاه بین المللی تفلیس:
شهر تفلیس تنها یک فرودگاه دارد که آن ، فرودگاه بین المللی تفلیس است. این فرودگاه ، مهم ترین فرودگاه کشور گرجستان بوده و در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر تفلیس قرار دارد. میزان مسافرانی که در سال ۲۰۱۵ یه این فرودگاه رفت و آمد داشتند ، ۵۴۷,۱۵۰ نفر بوده اند و در کل این فرودگاه بین المللی گنجایش جا به جایی ۲. ۸ میلیون مسافر را دارد.
حمل و نقل عمومی در تفلیس:
گرچه تفلیس به نسبت تهران ، شهر و پایتخت کوچکی ست ، اما راه های حمل و نقل عمومی در این شهر مناسب است. چندین گزینه در پیش روی شما قرار دارد که از آن جمله می توان به: مترو ، تاکسی ، اتوبوس ، مینی بوس و تراموا اشاره کرد. بلیت الکترونیک رایج در شهر تفلیس «Metromoney cards» نام دارد که آن را می توانید از ایستگاه های فروش بلیت در مترو با هزینه ۲ لاری گرجستان تهیه کنید. برای سوار شدن به مترو لازم است این کارت را بخرید که البته به هنگام سواری اتوبوس و مینی بوس نیز کاربرد دارد. این کارت ها را می توانید در ایستگاه های بلیت مترو و یا دستگاه های نارنجی ، شارژ کنید.
۱) تاکسی
تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند ، بنابراین پیش از سوار شدن در مورد نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک مسیر کوتاه (تا ۳ کیلومتر) برابر با ۴ تا ۵ لاری بوده و طولانی ترین مسیرها نیز حداکثر تا ۱۰ لاری هزینه بر می دارد.
۲) مترو
مترو شهر تفلیس دو خط و ۲۱ ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می کند. ساعت کاری مترو از ۶ صبح تا نیمه شب است و ایستگاه های اصلی علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی نیز اعلام می شود. همان طور که گفته شد برای مترو سواری احتیاج به کارت دارید. باید به هنگام ورود به مترو کارت زده که هزینه ۰. ۵ لاری از کارت شما کم می شود.
۳) اتوبوس و مینی بوس
اتوبوس های زرد رنگ شهر و مینی بوس هایی به نام ( Marshrutka ) از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی و در دسترس اند. در بیش تر ایستگاه های اتوبوس ، لیست ایستگاه ها و مقاصد در تابلو دیجیتال به دو زبان انگلیسی و گرجی به نمایش در می آید. توجه داشته باشید که اتوبوس ها تنها در ایستگاه ها توقف دارند ، در حالی که مینی بوس هر جا که شما بخواهید ، نگه می دارد. برای آن که راننده توقف کند ، می توانید بلند بگویید: Gaacheret ! یعنی بایست.
برای پرداخت هزینه اتوبوس و مینی بوس نیز می توانید از بلیت الکترونیک تفلیس استفاده کنید که هزینه سواری اتوبوس ها ۰. ۵۰ لاری و هزینه مینی بوس ها ۰. ۸۰ لاری می باشد. البته می توانید برای پرداخت هزینه از پول نقد هم استفاده کنید. (درست همین مقدار را بپردازید)
فرهنگ غذایی گرجستان:
فرهنگ غذایی گرجستان در واقع سبکی از طبخ غذاست که از گرجی های پیشین و باستانی ، فرهنگ غذایی اروپایی و فرهنگ های نزدیک آسیایی تأثیر پذیرفته است. می توان گفت غذاهای گرجی ترکیبی از مزه های کشورها و تمدن هایی است که به هنگام تجارت به این شهر رفت و آمد می کردند. گرجی ها در غذای خود به استفاده زیاد از گوشت تمایل دارند ، اما با این حال طیف متفاوتی از انواع غذاهای گیاهی نیز در فرهنگ غذایی گرجی ها به چشم می خورد.
جالب آن که در طی قرن بیستم ، رستوران های گرجی در روسیه به شدت توسعه یافتند به گونه ای که هم اکنون اغلب رستوران های روسی در شهرهای این کشور غذاهای گرجی را سرو می کنند.
یکی از بهترین موقعیت هایی که می توانید مجموعه کاملی از غذاها و نوشیدنی های گرجی را از نزدیک ببینید ، ضیافت های سنتی سوپراست. این ضیافت یا دورهمی ها ، معمولا در زمان اعیاد و یا پس از مراسم خاکسپاری برگزار می شوند.
برای اطلاعات بیش تر می توانید بهترین غذاهای گرجستان را بخوانید.


کارناوال امروز سفری به شهری در نزدیکی خودمان ، با نامی آشنا و پارسی می رود. مقصدی در میانه آسیا و اروپا و در نزدیکی کشور عزیزمان ایران. سراغ کشور گرجستان را می گیریم و یک راست می رویم سمت شهر تفلیس.

تفلیس گرجستان

امتیاز خوانندگان به وبلاگ معرفی شهر تفلیس گرجستان / دانستنی های قبل از سفر
امتیاز مسافران به eTours.DataAccess.TA_Articleنظرات خوانندگان به وبلاگ معرفی شهر تفلیس گرجستان / دانستنی های قبل از سفر

نظری ثبت نشده است

© 2024 - 1403 کلیه حقوق این وب‌سایت محفوظ و متعلق به آژانس پرواز نقره‌ای می‌باشد.

درخواست مشاوره از طریق واتساپ