ویترین وبلاگ‌ها

دانستنیهایی درباره باتومی گرجستان

جاذبه های توریستی باتومی:
باتومی را می توان یکی از زیباترین و توریست پذیرترین بنادر و شهرهای قفقاز نامید. در سال های اخیر دولت گرجستان با برنامه ریزی های توریستی عالی این شهر را با تمام زیبایی هایش به دنیا معرفی کرده است. خصوصا طرفداران زیادی هم در بین مسافران ایرانی به دست آورده است.
ساحل دریا و بلوار اصلی شهر از پرطرفدارترین جاهای دیدنی باتومی هستند. قلعه باستانی گونیو آپاپساروس ، آبشار ماخونتستی ، باغ گیاه شناسی ، آب گاه دلفین ها ، آکواریوم باتومی ، مسجد قدیمی ، کلیساهای ارتودکس و ارمنی و کاتولیک ، پارک آبی ، پارک 6 می و دریاچه نوریگلی و خیلی جاهای دیدنی دیگر هم منتظر بازدید مسافران باتومی هستند.
قسمت ساحلی شهر که به نوعی منطقه توریستی شهر به حساب می آید ، ظاهر زیبایی دارد. هتل های لوکس و تازه تاسیس شده ، رستوران های پر زرق و برق و فضاهای سبز همگی در خیابان معروف روستاولی واقع شده اند. شوتا روستاولی نام بزرگ ترین شاعر ادبیات کلاسیک غیر دینی گرجستان است که در سده 12 میلادی می زیسته و به پاس احترام در اکثر شهرهای گرجستان نام این شاعر بر روی زیباترین خیابان شهر نهاده شده است.
معروف ترین و زیباترین بخش شهر است. این پارک نسبتا بزرگ به طول 1.5 کیلومتر در ساحل دریا واقع شده و قدمت آن به سال 1881 بر می گردد. چرخ و فلک معروف باتومی هم در جنوب همین پارک واقع شده است.
فواره نپتون:
این میدان معروف با مجسمه مدئا (مدیا) که در حال تقدیم پشم زرین است آراسته شده است. در یکی از افسانه های یونان باستان پهلوانی به نام جیسون به دستور پادشاه به یک سفر به ظاهرا غیر ممکن فرستاده می شود تا پشم زرین را از کولخیس (گرجستان کنونی) به یونان ببرد. جیسون با بزرگترین کشتی آن زمان ، آرگو ، به سرزمین کولخیس سفر می کند. پادشاه کولخیس ، آیتس ، که پشم زرین را پنهان کرده بود ، دستیابی به آن را مشروط به انجام وظایفی می دانست. جیسون باید گاو وحشی که دارای نفس آتشین بود را رام کرده و با آن زمین را شخم میزد؛ سپس باید دندان های اژدها را در این زمین کاشته و با مردان جنگجوی زره پوشی که حاصل جوانه این دانه ها بودند نبرد می کرد و در آخر باید با اژدهای هوشیاری که از پشم زرین مراقبت می کرد روبرو می شد. جیسون تمام این وظایف را با کمک مدیا ، دختره آیتس که عاشق او شده بود به اتمام رسانید. بعد از به دست آوردن پشم زرین ، جیسون و مدیا از کولخیس گریخته و با هم ازدواج می کنند. شهردار باتومی در سال 2007 از این مجسمه که برای ساخت آن یک میلیون دلار هزینه شده بود ، رونمایی کرد و آن را به مدیا ، شخصی که گرجستان را به اروپا نزدیکتر کرد ، تقدیم کرد.
آکواریوم باتومی:
آکواریوم باتومی با طراحی الهام گرفته از ساحل باتومی است که طی سالیان دراز همانند مجسمه ایی توسط امواج دریا شکل گرفته است. این آکواریوم شامل 4 نمایشگاه به شکل قلوه سنگ بوده که هر کدام محل نگهداری زیست گونه های بی همتایی از دریای اژه ، مدیترانه ، اقیانوس هند ، دریای سیاه و دریای سرخ و نهایتا یک نمایشگاه جهت آموزش است.
میدان مدئا:
این میدان معروف با مجسمه مدئا (مدیا) که در حال تقدیم "پشم زرین" است آراسته شده.
در یکی از افسانه های یونان باستان پهلوانی بنام جیسون به دستور پادشاه به یک سفر به ظاهرا" غیر ممکن فرستاده میشود تا "پشم زرین" را از کولخیس (گرجستان کنونی) به یونان ببرد. جیسون با بزرگترین کشتی آن زمان ، آرگو ، به سرزمین کولخیس سفر میکند. پادشاه کولخیس ، آیتس ، که پشم زرین را پنهان کرده بود ، دستیابی به آن را مشروط به انجام وظایفی میدانست: جیسون باید گاو وحشی که دارای نفس آتشین بود را رام کرده و با آن زمین را شخم میزد؛ سپس باید دندان های اژدها را در این زمین کاشته و با مردان جنگجوی زره پوشی که حاصل جوانه این دانه ها بودند نبرد میکرد و در آخر باید با اژدهای هوشیاری که از پشم زرین مراقبت می کرد روبرو میشد. جیسون تمام این وظایف را با کمک مدیا ، دختره آیتس که عاشق او شده بود به اتمام رسانید. بعد از بدست آوردن پشم زرین ، جیسون و مدیا از کولخیس گریختنه و با هم ازدواج میکنند.
باغ گیاه شناسی باتومی:
باغ گیاهشناسی باتومی در 9 کیلومتری شمال باتومی ، پس از گذر از پارک ملی Metirala ، در نزدیک روستای Mtsvane Kontskhi قرار دارد و شاید به لحاظ تنوع گونه های گیاهی یکی از بهترین نمونه این باغها در جهان باشد. ورودیه این باغ 6 لاری است و از 6 صبح تا 8 شب باز است و برای بازدید از آن بیش از 3 ساعت زمان نیاز است. قیمت کتابچه راهنما که توضیح مختصری درباره گیاهان متنوع این باغ دارد 5 لاری است. هم پیاده و هم با مینی بوس برقی(نفری 2 لاری برای هر مسیر) مخصوص پارک می توان از محوطه پارک بازدید کرد. از داخل این پارک می توان به ساحل رسید و برای این کار باید از ایستگاه قطار متروکه ای گذر کرد.
مراکز خرید باتومی:
بطور کلی در باتومی دنبال مراکز خرید مدرن و مجلل نباشید. در بازارچه های سنتی شهر هر کالای را ممکن است پیدا کنید. بازار اصلی و سنتی شهر هم خوپا بازار نام دارد. برخی دیگر از مراکز خرید باتومی در خیابان 33 اگمشینیبلی ، الامی در خیابان 33 اگمشینیبلی و مرکز تجاری مسکو در خیابان 132 پوشکینی می باشند. بانی در خیابان مایاکووسکی
فرودگاه باتومی
فرودگاه بین المللی باتومی در 2 کیلومتری جنوب شهر باتومی واقع شده است. این فرودگاه یکی از سه فرودگاه گرجستان است که در سطح بین المللی در حال فعالیت هستند. فرودگاه بین المللی باتومی که در 20 کیلومتری شهر آرتوین ترکیه قرار گرفته از سال 2007 طی تفاهمنامه میان ترکیه و گرجستان ، به عنوان فرودگاه داخلی ترکیه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
تاریخچه باتومی:
باطوم در دوره هخامنشیان ، از متصرفات پادشاهان هخامنشی شمرده می شد. این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس ، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می دهند ، بنا شد. بعدها یوستی نیانوس از پادشاهان روم شرقی آنجا را تصرف کرد و پس از بنای دژ پترا در شمال آن ، باتوس اهمیت خود را از دست داد و مدتی بعد ، جزو متصرفات پادشاهان لز شد. در ۶۴۳م حبیب بن مسلمه ، سردار مسلمان ، گرجستان و از جمله باطوم را به صلح گشود و این شهر به دست مسلمانان افتاد. در اواخر سده ۱۰م ، باطوم جزو حکومت متحد گرجستان شمرده می شد و پس از تجزیه امپراتوری گرجستان ، امیران متاوارهای گوری در آنجا مستقر شدند. در سده ۱۵م ، شهر و ناحیه باطوم مدتی در دست سلاطین عثمانی بود و از ۱۶۲۷م جزو متصرفات عثمانی شد و ظاهراً از همین دوره ، اسلام در آنجا رواج یافت. در اوایل سلطنت سلطان احمد سوم مردم گرجستان شورش کردند و از پرداخت مالیات سر باز زدند ، ولی شورش سرکوب شد و عثمانی ها در باطوم و چند جای دیگر قلعه هایی بنا نهادند. در زمان سلطنت عبدالعزیز عثمانی مسجد جامعی به نام عزیزیه در باطوم ساخته شد. در ۱۸۷۸م ، قشون روسی بندر و شهر باطوم را تصرف کردند و در ۲۸ اوت همان سال ، به موجب عهدنامه سان استفانو ، باطوم به آنان واگذار گردید ، امّا بعدها باز جزو گرجستان شد. در آوریل ۱۹۱۸م ، قشون عثمانی باطوم را اشغال کرد و سال بعد سپاهیان انگلیس وارد آنجا شدند. در ژوئن ۱۹۱۹م ، انگلیسی ها باطوم را تخلیه کردند. پس از آن جمهوری گرجستان تأسیس شد ولی بعد از مدت کوتاهی ، سقوط کرد و حزب کمونیست قدرت را به دست گرفت و گرجستان جزو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شد. در مارس ۱۹۲۱م ، بر اثر معاهده ای بین دولت ترکیه و شوروی ، قسمتی از گرجستان به نام قارص و اردهان به ترک ها واگذار شد و باطوم همچنان در گرجستان باقی ماند و در ۱۶ ژوئن همان سال ، مرکز جمهوری سوسیالیستی آجارستان شد
رستوران های باتومی:
در محدوده بلوار و اطراف آن کافه ها و رستورانهای مختلفی را پیدا میکنید.البته که قیمتها در اینجا از قسمتهای دیگر شهر گرانتر است. رستوران سانرمو در کنار آب خیلی معروف است و گاهی هم بسیار شلوغ میشود. وقتی به کافه های بزرگ یا شلوغ میروید ، چند نکته را در نظر داشته باشید:
از همان اول سعی کنید سفارش خود را مشخص کنید ، درست است که گارسون ابتدا میاید بالای سر شما و با اشتیاقی که برای گرفتن سریع سفارش نشان میدهد ، مزاحم شما میشود برای اینکه منو را بخوبی بررسی کنید ، اما بعد از گرفتن سفارش ممکن است برود و دیگر به آسانی نتوان او را پیدا کرد. در ضمن چهره او را هم بخوبی شناسایی کنید چون در بیشتر رستورانها هر میز گارسون مخصوص خود را دارد و گارسون دیگر حاضر نمیشود سفارش شما را قبول کند.

بهتر است برای غذای اصلی ، جز آنچه به گارسون سفارش میدهید ، یک غذای جایگزین هم در ذهن داشته باشید. اصلن تعجب نکنید اگر نیمساعت بعد از سفارش گارسون آمد و بشما گفت که غذای سفارش داده شده وجود ندارد. شاید بهتر باشد بجای ورق زدن منو ، همان ابتدا از گارسون سئوال کنید که چه غذاهایی دارید!!!
بهتر است به گارسون تذکر بدهید که ابتدا نوشیدنی و سالاد یا پیش غذا را برای شما بیاورد چون در حال عادی ممکن است ترتیب رعایت نشود یا اینکه کل سفارش شما یکباره سر میز بیاید.
موقع بیرون رفتن اگر عجله دارید ، مستقیم بروید صندوق و هزینه را حساب کنید. آوردن صورتحساب به سر میز ممکن است طول بکشد و از آن بدتر زمانی است که باید برای دریافت بقیه پولتان صرف کنید
ساخت یک رستوران کج به نام " رستوران سفید " در باتومی گرجستان
سواحل باتومی:
پارک ساحلی باتومی مسیر ویژه ای برای دوچرخه سواری دارد و در ایستگاههای مشخصی تعدادی دوچرخه قرار داده شده است و اعضا می توانند با وارد کردن کارت مخصوص در جایگاه آن یکی از دوچرخه ها را بطور اتوماتیک از قفل آزاد کرده و در شهر دوچرخه سواری کنند و مجددا در ایستگاه دیگر به همین ترتیب تحویل دهند.
دیگر سواحل باتومی:
قوانین ، آداب و رسوم
برای تبدیل هر نوع ارز خارجی هیچ محدودیتی در این کشور وجود ندارد و تفاوت چندانی میان بازار سیاه و بانک های رسمی وجود ندارد. جالب توجه است که مراکز تبدیل ارز به قدری درسطح شهر فراوان است که افراد به راحتی می توانند ارز خود را تبدیل نمایند.
خروج وسایل و ابزارهائی نظیر شمشیر و سایر سلاح های متعارف به شرطی مجاز می باشد که با مجوز خرید ، از فروشگاه های معتبر تهیه شده باشد ، بنابراین لازم است در هنگام خروج مجوز خرید را به همراه داشته باشید.
نکته دیگر اینکه بردن وسایل فوق الذکر به داخل هواپیما ممنوع بوده و حتما می باید در چمدان های بار جاسازی و تحویل قسمت حمل بار گردند.
برای رانندگی در گرجستان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی در اختیار داشته باشید. یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند ، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی ، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود ، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور ، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود ، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.
چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی ، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.


باتومی یا باطوم شهری بندری بر کرانه دریای سیاه و در کشور گرجستان است. بندر باتومی با داشتن حدود 140000نفر مرکز خودمختاری آجاریا در گرجستان است. در دوره رومی ها بندر تجاری مهمی بود که باتوسی خوانده می شد ، باتوسی به معنای جای ژرف است و دلیل نام گذاری ، وجود آب های ژرف در این لنگرگاه بوده است.

وبلاگ‌ها وبلاگ‌ها


تگ‌ها: باتومی گرجستان
1396/9/25 | کد صفحه محتوا: 3976
بازدید: : 1379
ecotourism