ویترین وبلاگ‌ها

دانستنی های باکو

منطقه ی قفقاز از تنوع نژادی و فرهنگی بسیار خوبی برخوردار است و در هر منطقه و کشور آن می توان فرهنگ های به واقع جذابی را پیدا کرد. جمهوری آذربایجان و به خصوص باکو نیز از این قاعده مستثنی نیستند.از آنجایی که این شهر اغلب بخشی از ایران بوده است ، امروزه مردم کشور ما با سفر به این شهر احساس غریبی چندانی نخواهند کرد و به راحتی می توان رگه های عمیقی از فرهنگ ایرانی را در این شهر و حتی سراسر جمهوری آذربایجان هم پیدا کرد.
بخش قدیمی و تاریخی باکو با ساختمان های باشکوهش که یادآور هنر شگفت انگیز مردمان گذشته است ، در کنار معماری های نوین جذابیت بسیار جالبی دارد که به راحتی هرکسی را شیفته ی خود می کند.
آب و هوا:
واقعیت جالب در مورد باکو این است که میانگین دمای سالیانه (۱۴/۲ درجه سانتی گراد) منطبق بر میانگین دمای کل خشکی زمین است. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های خنک ، نمناک و شادی بخش از خصیصه های آب و هوایی این ناحیه محسوب می شوند. با این وجود ، با توجه به حضور دریای خزر ، درجه حرارت گردشی فصلی پایین تر از بسیاری از مناطق قاره ای در این محدوده ی جغرافیایی (حدود ۴۰ درجه شمالی) است.
جاذبه ها:
1-کاخ شروان شاهان (SHIRVANSHAHS’ PALACE):
کاخ شروان شاهان پشت دیوارهای شهر قدیمی (ایچری شهر) واقع شده است. بنای مذکور که یکی از قدیمی ترین نمادهای باکو به شمار می رود در قرن پانزدهم میلادی (همزمان با اواخر حکومت عباسیان و درست زمانی که باکو به عنوان پایتخت پادشاهی شروان شاه برگ
2-قلعه دختر (THE MAIDEN TOWER):
قلعه دختر (به آذربایجانی قیزقالاسی) یکی از بناهای تاریخی جالب توجه در باکو است که قدمت آن به دوران ساسانی بازمی گردد. قلعه دختر با ارتفاع۲۹/۵ و عرض ۶ متر یکی از آثار ارزشمند فهرست میراث جهانی یونسکو (ثبت در سال ۲۰۰۰) به شمار می رود که همین موضوع به خوبی اهمیت آن را روشن می سازد. در روزگار دور بنای مذکور به عنوان نیاشگاه آناهیتا زیارتگاه زرتشتیان محسوب می شده است. این قلعه بعد از اینکه در سال ۱۹۶۰ مورد مرمت قرار گرفت ، تبدیل به یک موزه شد تا بتوان به راحتی از ظرفیت های آن بهره برد. درست مانند کاخ شروان شاه ، این بنا هم درون دیوارهای شهر قدیمی جای گرفته است و می توان با پای پیاده هم به آن دسترسی پیدا کرد.
زیده شد) ساخته شده است. این بنا در سال ۲۰۰۰ میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. این کاخ با پیاده روی از ایستگاه متروی ایچری شهر حدود ۵ دقیقه فاصله دارد.
3-خیابان شهدا (MARTYRS’ LANE AND FLAME TOWERS):
در دوره ی اتحاد جماهیر شوروی این خیابان به دنبال نام رهبر بلشویک شوروی به عنوان پارک کیروف شناخته می شد. پس از قتل عام مردم آذربایجان به دست نیورهای نظامی شوروی در دهه ۹۰ میلادی ، هرساله در ۲۰ ژانویه بزرگداشتی برای تمام کشته شدگان برگزار می شود. آرامگاه این شهیدان با نظم خاصی در این خیابان ردیف شده است. این مکان امروزه نماد افتخاری برای تمام آذربایجان و استقلالش به شمار می رود. همچنین از اینجا می توانید چشم اندازی بسیار زیبا از دریای خزر و خلیج باکو را تماشا کنید و همچنین از نزدیک به دیدن برج های شعله بپردازید.
4-بلوار شهر:
بلوار شهر (به طور رسمی پارک ملی دریاکنار) مکانی عالی برای تماشا دریای خزر و زیباترین چشم اندازهای شبانه ی باکو است. مراکز خرید ، مراکز تجاری ، رستوران ها ، چایخانه ها و گیاهان زیبا از جمله اصلی ترین جاذبه هایی هستند که می توانید در اینجا از آن ها لذت ببرید. به علاوه اگر به دنبال مکانی مناسب برای قدم زدن هستید ، احتمالا جایی بهتر از این پارک پیدا نخواهید کرد. همچنین اگر هوای بسیار گرم باکو شما را اذیت کرد ، می توانید برای تنفس هوای خنک تر و تازه ای که از سمت دریا می آید ، مدتی را در اینجا سپری کنید. مهمتر از همه ، تجربه ی قایق سواری روی دریای خزر به تجربه ای فراموش نشدنی تبدیل خواهد شد. بهترین زمان برای حضور در این ناحیه شب هنگام است.
5-موزه تاریخ باکو:
این موزه زمانی اقامتگاه خانوادگی زین العابدین تقی یف ، سرمایه گذار ثروتمند آذربایجانی بود که امروزه به عنوان موزه ی تاریخ باکو استفاده می شود. در این موزه می توانید با مشاهده ی آثار متوع و متعدد از تاریخ قدیمی تا عصر حاضر با فرهنگ و گذشته ی آذرایجان و منطقه به خوبی آشنا شوید. موزه تاریخ به ۳ بخش تقسیم شده است. اولین بخش دوران ماقبل تاریخ ، اشیا قرون وسطی شامل سکه های باستانی ، اشیا نظامی به همراه استخوان های انسان و مقبره ها را پوشش می دهد. دومین بخش مربوط به اموال شخصی افراد مشهور آذربایجان است و در بخش سوم هم می توانید اموال خانواده ی تقی یف را مشاهده کنید. بازدید از موزه در روزهای دوشنبه آخر هر ماه برای همگان رایگان است.
6-گل فشان (MUD VOLCANOES):
گل فشان باکو در ۱۰ کیلومتری پارک ملی قبوستان واقع شده است. این گل فشان ها ساختاری کاملا منحصربه فرد دارند ، به گونه ای که ارتفاع آن ها مانند دیگر گل فشان ها نیست و در مرتفع ترین حالت به ۲ متر می رسند. جالب اینکه نزدیک نیمی از گل فشان های جهان (بیش از ۳۵۰ دهنه از ۸۰۰ گل فشان) در آذربایجان قرار دارند. البته باید اشاره کنیم بزرگ ترین این گل فشان ها (۱۰۰۰ متر ارتفاع) هم در این کشور واقع شده است. حباب هایی که از این گل فشان ها بیرون می زند ، معمولا سردتر از تصورتان خواهد بود. گفته می شود گل این گل فشان ها برای پوست صورت و دلایل دارویی کاربرد زیادی دارد.
7-مرکز حیدر علی یف (HEYDAR ALIYEV CENTER):
مجموعه فرهنگی حیدر علیف در باکو که توسط معمار برجسته ، «زاها حدید» طراحی شده است ، مکانی عالی برای سپری کردن اوقاتتان به شمار می رود. طراحی خلاقانه ی بنای مذکور به خوبی یادآور سبک کاری این هنرمند است. این مرکز شامل گالری یادبود حیدر علیف (فرمانروای آذربایجان در دوران اتحاد جماهیر شوروی بین سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۹ و ریاست جمهوری این کشور از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳) ، گالری هنر ، سالن های کنسرت و کتابخانه ، رستوران و سالن کنفرانس است.
8-معبد آتشگاه (ZOROASTRIAN FIRE TEMPLE):
آتشگاه باکو ساختمانی قلعه مانند است که در ناحیه سوراخانی (۳۰ کیلومتری مرکز شهر) باکو قرار دارد. بنای مورد نظر دارای مجتمعی پنج گانه است که حیاط آن توسط خانه های روحانیان زرتشتی محاصره شده و در مرکز آن محرابی قرار دارد. این معبد به عنوان مکان آتش ابدی هم شناخته می شود. قدمت این معبد به قرن هجدهم و زمانی که تجار هندی برای فروش داروها و صنایع چوبی به باکو سفر می کردند باز می گردد. از آنجایی که باکو در مسیر جاده ی ابریشم واقع شده است ، بازدیدهای مکرر تجار و فروشندگان شرقی به بخشی از زندگی مردم این کشور تبدیل شده بود. به دلیل اینکه این آتشگاه برای هر دو آیین زرتشتی و هندو مقدس است ، بر سر ریشه ی اصلی آن اختلاف عقیده وجود دارد. گرچه در گذشته برای روشن ماندن آتشکده های این معبد از گازی که به صورت طبیعی از زیر آن بیرون می زد استفاده می شد ، اما امروزه صرفا جهت مقاصد گردشگری از شهر باکو به این مکان گاز انتقال داده می شود.
9-پارک ملی قبوستان (GOBUSTAN NATIONAL PARK):
پارک ملی قبوستان (با نام رسمی چشم انداز فرهنگی سنگ نگاره های قبوستان) منطقه ای تپه ای و کوهستانی است که در جنوب شرقی رشته کوه های قفقاز قرار دارد. قبوستان بیشتر به خاطر سنگ نگاره هایش شهرت دارد که تاریخ آن ها به حدود ۴۰,۰۰۰ سال پیش باز می گردد. این مکان به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونت های تاریخ بشری در آذربایجان شناخته می شود و به خوبی بازتاب دهنده ی فعالیت های انسان های کهن مانند مراسمات رقص ، مناظر شکار ، تصاویر حیوانات و نجاری است. این مکان در حدود ۶۴ کیلومتری جنوب غربی باکو قرار دارد. آسان ترین راه برای دسترسی به این مکان استفاده از اتوبوس شماره ۸۸ یا ۱۲۰ از ایستگاه اتوبوس کنار ایستگاه مترو sahil و پیاده شدن در 20-ci sahe است. پس از آن سوار اتوبوس شماره ۱۹۵ شده و در منطقه قبوستان پیاده شوید. از آنجا سوار تاکسی شوید و ۵ دقیقه بعد در موزه ی قبوستان خواهید بود. از اینجا می توانید بلیت ورود به پارک را خریداری کنید.
10-کوه آتشین (YANAR DAGH):
کوه آتشین در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی باکو قرار دارد. دلیلی که ارزش سفر به این ناحیه و تماشای این کوه را بالا می برد آتش همیشه روشنی است که منظره ی بسیار جذابی به کوه بخشیده است. این آتش از ذخایر گاز زیر زمینی و بدون لوله نشات می گیرد.
11ونیز کوچک:
در در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی کافه میرواری ، پارک آبی ونیز کوچک ، سینما بهار و مراکز سرگرمی دیگری در بلوار باکو ساخته شد که تا به امروز پابرجا هستند. «ونیز کوچک» در بلوار باکو در واقع شهرکی کوچک است که در دهه ی ۶۰ ساخته شد. مساحت این مکان به بیش از ۱۰,۰۰۰ متر مربع می رسد. امروزه این مکان دو جزیره بزرگ و چندین جزیره ی کوچک دارد. اگر دوست دارید در مکانی خاص مشابه ونیز قایق سواری کنید ، غذای خوب میل کنید و اوقات خوشی را سپری کنید ، حتما به این مکان سر بزنید.


باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان می‌باشد. باکو پر جمعیت‌ترین و یکی از زیباترین شهرهای قفقاز است.

وبلاگ‌ها وبلاگ‌ها


تگ‌ها: دانستنی های باکو
1396/9/27 | کد صفحه محتوا: 4019
بازدید: : 1115
ecotourism