ویترین وبلاگ‌ها

دانستنی های مصر

مصر از پرجمعیت ترین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه است که بیشترین جمعیت آن نیز کنار رود نیل زندگی می کنند. مصر یکی از قدیمی ترین تمدن های بشری است و به دلیل داشتن آثار باستانی فراوان که مهم ترین شان اهرام سه گانه است ، گردشگران زیادی را جذب می کند.
تاریخ:
کشور مصر یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است و تمدن آن کنار رود نیل شکل گرفته است. تمدن این کشور در زمره کهن ترین تمدن ها محسوب می شود چرا که از حدود 4 هزار سال قبل از میلاد به وجود آمده است. مصر سرزمین فراعنه بود و همین طور بسیاری از پیامبران بزرگ چون حضرت یوسف (ع) و حضرت موسی (ع) در همان دوران در سرزمین مصر ظهور کردند.
دولت قدیم مصری ها سال 524 به دست ایرانی ها سقوط کرد. سال 332 اسکندر این سرزمین را به تصرف خود درآورد و تا سال ها سلسله بطاسه که از جانشینان اسکندر بودند بر آن حکمفرما شدند. سال 641 در زمان خلیفه دوم ، مسلمانان این کشور را فتح کردند تا اینکه سال 1517 میلادی ، دولت عثمانی بر این کشور تسلط پیدا کرد. سال 1798 ، ناپلئون به آنجا لشکر کشید و سال 1805 میلادی محمد علی پاشا از طرف دولت عثمانی حاکم آنجا شد و سلسله جدید مصر را تشکیل داد.
مصر مدتها تحت حمایت انگلستان بود ولی بعد از جنگ جهانی اول و بر اثر فشارهای مردم ، انگلستان استقلال کشور مصر را اعلام کرد.
شهر های مصر:
قاهره بزرگترین شهر و همین طور پایتخت کشور مصر است. این شهر کهن درست کنار رود نیل قرار گرفته و تمدن آن در سراسر جهان شهرت دارد. تمدنی افسانه ای که حتی تا به امروز ، رازهایی دارد که همچنان توسط هیچ بنی بشری کشف نشده است و زیر شن های داغ بیابانش انتظار ماجراجویان را می کشد. قاهره شهری با تاریخ طولانی ، جذاب و نفس گیر که تنها بازمانده عجایب هفتگانه را در دل خود نگاه داشته و شنیدن همین ها برای بستن کوله ی سفر کافیست. اگر علاقه به تاریخ دارید ، شهر قاهره تنها جایی است که نیازتان را برآورده می کند.
دومین شهر بزرگ و همین طور از مهم ترین های شهرهای کشور مصر می توان به اسکندریه اشاره کرد. این شهر ساحلی که در امتداد دریای مدیترانه قرار کرفته است به عروس مدیترانه نیز شهرت دارد. اسکندریه به خاطر داشتن قدمت و تاریخ طولانی ، سالانه توریست های زیادی را جذب خود می کند و حرفای زیادی نیز برای گفتن دارد. باید تمام کوچه پس کوچه های شهر را پیاده طی کنید تا تاریخ و قدمت شهر خودشان را توصیف کنند.
دومین شهر بزرگ و همین طور از مهم ترین های شهرهای کشور مصر می توان به اسکندریه اشاره کرد. این شهر ساحلی که در امتداد دریای مدیترانه قرار کرفته است به عروس مدیترانه نیز شهرت دارد. اسکندریه به خاطر داشتن قدمت و تاریخ طولانی ، سالانه توریست های زیادی را جذب خود می کند و حرفای زیادی نیز برای گفتن دارد. باید تمام کوچه پس کوچه های شهر را پیاده طی کنید تا تاریخ و قدمت شهر خودشان را توصیف کنند.
کشور مصر یعنی صحرای جیزه آن. صحرایی که به دلیل داشتن مشهورترین اهرام جهان ، توریست های زیادی را جذب خود می کند و می توان گفت تمام توریست ها و مسافران ، دلیل اصلی سفرشان بازدید از همین اهرام مصر است. سازه های عظیم که از سنگ و آجر ساخته شده و برخی از آنها میان بزرگترین بناهای جهان نیز قرار گرفته اند. بزرگترین اهرام موجود در این صحرا اهرام جیزه است و بزرگترین هرم از میان اهرام ثلاثه جیزه ، خوفو نام داردکه تا قبل از کلیسای کاتدرال لینکولن ، بلندترین بنای جهان به شمار می رفته است. با هرم بزرگ خوفو که یکی از عجایب هفتگانه جهان است و از شگفتی های دنیان باستان ، آشنا شوید.
یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های کشور مصر ، سفر دریایی در رودخانه زیبای نیل است. این رود از زمان مصر باستان مشهور بوده و طولانی ترین رود جهان می باشد. تنها دیدن رود نیل شما را به هزاران سال قبل می برد و می توان گفت هیچ راهی بهتر از رودخانه نیل برای ردیابی تاریخ مصر نخواهد بود. قایق سواری روی نیل می تواند بهترین قسمت از سفرتان باشد. گذر از مسیری امن ، خوش منظره و زیبا.
قایق های چوبی به نام فلوکه در این رود آماده هستند تا سفری پر ماجرا برای شما فراهم کنند. البته فلوکه همانند کشتی کروز راحت و آرام نیست اما تجربه ی سواری در قایق های هزار ساله می تواند فوق العاده جذاب باشد.
بازدید از موزه ملی مصر در شهر قاهره:
یکی از مشهورترین و غنی ترین در جهان و می توان گفت حیرت انگیز و پر رمز و رازترین در قاهره همین موزه ملی مصر است. بیشتر از 120000 مصنوعات از فرهنگ مصری در این موزه وجود دارد که تنها قسمتی از آنها در معرض دید عموم گذاشته شده اند. این موزه عجیب بخش ویژه ای دارد منحصر به فرد و اختصاص داده شده به مومیایی های 27 خاندان سلطنتی از جمله توت عنخ آمون. برای آشنایی با گذشته و فرهنگ مصر باستان ، بازدید از این موزه را از دست ندهید.
مسجد محمد علی:
مسجد محمد علی زیباست و به سبک عثمانی ها و توسط محمد علی پاشا ساخته شده است. شهرت این مسجد به خاطر سنگ های مرمر کمیابی است که به صورت ماهرانه داخل آن بکار رفته است. البته بعد از محمد علی پاشا ، روزهای شکوهمند مسجد هم تمام شد که این موضوع از اهمیت تاریخی و مذهبی مسجد کم نکرد.
همچنان توریست های زیادی از سراسر جهان برای بازدید از این مسجد به قاهره سفر می کنند پس بازدید از این مسجد زیبا را فراموش نکنید.
لازم به ذکر است در گذشته مسجد محمد علی ، محل برگزاری مراسم میلاد نبی اکرم ، معراج ، نیمه شعبان و لیالی قدر بوده است.
بعد از بازدید و گشت و گذار در شهره قاهره ، به پارک الازهر بروید ، بنشینید و از تماشای کودکان و بزرگسالان که در حال تفریح هستند لذت ببرید. این پارک زیبا با 30 هکتار مساحت و محوطه ای پر از گل و دریاچه و همین طور زمین بازی ، درست مرکز شهر قرار گرفته است. به نکته ی جالبی که در مورد این پارک می توان اشاره کرد این است که تا چندین سال قبل ، اینجا محل جمع آوری زباله های شهری بوده ولی امروزه تبدیل به مکانی سبز و زیبا شده است. در شهر کویری قاهره ، وجود چنین فضای سبز و با طراوتی ، نعمت بزرگی محسوب می شود.
لذت خرید کردن در شهر کهن و تاریخی قاهره:
بازار خان الخلیلی همان جایی است که هر چیزی که بخواهید را دارد همراه با هیجان و اتمسفری منحصر به فرد. خان الخلیلی یکی از اصلی ترین سوق های قاهره است و یکی از جاذبه های این شهر نیز شناخته شده و توریست ها و مصریان زیادی را جذب خود می کند. همین طور اینجا بهشت افرادی است که هم خرید شخصی دارند هم به دنبال خرید سوغات هستند. صدها مغازه کنار هم قرار گرفته اند پر از رنگ که هر رهگذری را وسوسه می کنند. اگر دوست دارید خریدی شبیه به بومی های منطقه داشته باشید پیشنهاد ما بازار خان الخلیلی است. فضای قرون وسطایی این بازار سنتی کنار ظاهر و طرح مارپیچ خیابان ها ، عابران و خریدارانش را با تصاویری از بازارهای قرون وسطایی رو به رو می کند. کنار مغازه ها ، چند قهوه خانه و رستوران نیز فعالیت می کنند. قهوه خانه ها کوچک اند اما سنتی بودن ظاهر و دکوراسیون و همین طور سرو قهوه عربی داخل آنها ، بر جذابیت شان افزوده.
هنگام خرید نیز مراقب اجناس چینی باشید و حسابی هم چانه بزنید.
و اما اسکندریه ، شهری زیبا با بناهای تاریخی که قصه فرهنگ و تمدن مصر را گونه ای دیگر بازگو می کنند. این کشور پر از مکان ها و جاذبه هایی است که شاید تنها یکبار فرصت دیدنشان در زندگی پیش آید مثل فانوس اسکندریه که یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان بود و متاسفانه امروزه جایش را به قلعه قایتبی داده است. این فانوس عظیم و زیبا در جزیره فاروس در شهر اسکندریه قرار داشت و به منظور هدایت ملوانانی که قصد سفر به شهر اسکندریه را داشتند بنا شده بود. دو تل آتش بزرگ در بالای فانوس قرار داشتند که در شب نور عظیمی را ایجاد می کردند برای راه یافتن و رویت کشتی ها. متاسفانه در زمین لرزه ای که سال های 1303 و 1323 رخ داد ، به فانوس آسیب جدی وارد شد. در قرن 15 و به دستور سلطان اشرف سیف الدین ، قلعه قایتبی بر روی ویرانه های فانوس دریایی و باستانی اسکندریه بنا شد. این قلعه نیز از مهم ترین سیستم های دفاعی منطقه است آن هم نه تنها در شهر اسکندریه ، بلکه در تمام سواحل دریای مدریترانه.
معابد عظیم و زیبای ابوسیمبل که جنوب کشور مصر در روستای نوبیا (در نزدیکی مرز با سودان) قرار دارند نیز از برترین جاذبه های گردشگری کشور هستند. این معابد در ساحل غربی دریاچه ناصر واقع شده اند. این مجموعه که بخشی از میراث جهانی یونسکو شناخته شده ، در زمان سلطنت فرعون رامسس دوم در قرن 13 کنده کاری شده اند. این اثر تاریخی ماندگار برای جلوگیری از فرو رفتن زیر آب ها ، به بالای مخزن سد اسوان انتقال داده شد.


مصر کشوری واقع در شمال شرقی قاره آفریقاست و شبه جزیره سینا هم قسمتی از قلمرو این کشور محسوب می شود. کشور مصر که در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار گرفته است از غرب با کشور لیبی ، جنوب با سودان و از سوی شبه جزیره سینا با کشور اسرائیل مرز مشترک زمینی دارد.

وبلاگ‌ها وبلاگ‌ها


تگ‌ها: دانستنی های مصر
1396/10/3 | کد صفحه محتوا: 4042
بازدید: : 1546
ecotourism