ویترین وبلاگ‌ها

برج کبوترخانه

برج کبوتر خانه میبد در جنوب شرقی باروی قدیم شهر میبد (محل کنونی فرمانداری میبد) واقع شده است. کبوترخانه ها یا کفترخانه ها ، که بدان ها کبوترخان نیز اطلاق می شده برای گردآوری کود کبوترها و دیگر پرندگان ، جهت مصارف کشاورزی ساخته می شده است. – کود کبوتر در گذشته استفاده های بسیاری در صنعت دباغی در چرم سازی و ساخت باروت داشته است از دیرباز ، برای استفاده از گوشت و کود کبوتران ، ساختن کبوترخانه معمول بوده است. – برج کبوتر خانه ها بیشتر در استان اصفهان و یزد بوده است که دراستان یزد نیز یکی از زیباترین کبوترخانه ها در شهرستان میبد قرار دارد.

این برج به صورت استوانه ای ساخته شده و دارای تزیینات قطار بندی آجری و گچی است که مانع تردد مارها به داخل برج می شود ، ولی در برج های مکعبی و چند قلو ترفندهای دیگری مانند ایجاد قوس به داخل انجام شده است. زمانی که کبوتران احساس خطر می کنند به طور ناگهانی به پرواز در می آیند که این امر موجب ایجاد ارتعاشی داخل برج می شود و برای رفع این مشکل ، علاوه بر ساختن یک طبقه در میانه برج ، طاقهایی بین استوانه خارجی و داخلی ایجاد کرده اند تا طول برج کاهش یافته تا ضمن استحکام سازه از ارتعاشات نیز جلوگیری می کند. نوارهای گچی اطراف دیوار ، تله مارگیر ، گنبد کنگره ای و طاق بندی با گچبری های خاص از دیگر ویژگی های برج کبوتر خانه میبد است.
برج کبوتر خانه میبد از بناهای تاریخی دوره قاجاریه است که در تاریخ 1364/9/10به شماره 1691 درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این برج دارای پوشش گنبدی شش ضلعی است که اطراف آن دارای تزئیناتی از گچ است. در بام برج نیز 4 ستون کوچک با ارتفاع یک و نیم متر و شبیه به میل راهنما وجود دارد.


برج کبوتر خانه میبد در جنوب شرقی باروی قدیم شهر میبد (محل کنونی فرمانداری میبد) واقع شده است.

وبلاگ‌ها وبلاگ‌ها


تگ‌ها: برج کبوترخانه
1396/10/30 | کد صفحه محتوا: 4087
بازدید: : 173
ecotourism